Ako funguje ventilátor na krbové kachle

Ventilátor na kachle a krby.

Ideálny pre rozvádzanie tepla po miestnosti

  • Šetrí palivo drevo až úsporu paliva až o 18%.
  • Motor nehučí – elektromotor – ultra tichý
  • Nepotrebuje napájanie Peltierov článok
  • Rýchlosť otáčania sa sama upravuje podľa teploty kachlí
  • Celokovový – hliník
  • Super doplnok
  • Sám sa zapína pri  od 45°C do 100°C – podľa modelu

Ventilátor je určený pre krbové kachle. Stačí umiestniť ventilátor na vrchnú časť pece a vplyvom tepla sa automaticky spustí.

Pri ochladení kachiel sa ventilátor automaticky vypne. Nepotrebuje žiadne napájanie.

Obsahuje Peltierov článok, ktorý vyrobí energiu potrebnú pre napájanie ventilátora za pomoci teplej a chladnej časti.

Prúdenie tepla v miestnosti s a bez ventilátora

 

Spustením ventilátora teplo z pece nestúpa prirodzene hore, ale je za pomoci ventilátora hnané do obývacieho priestoru. Jednoducho si tak zvolíte kam chcete smerovať teplo. Výsledkom je skôr vyhriata miestnosť, takže vám stačí spáliť menej dreva. Taktiež má ventilátor zabudovanú ochranu proti prehriatiu.

Ventilátor na krb

Vďaka dizajnu a spôsobe napájania prostredníctvom teplého povrchu ho možno použiť na rôznych miestach vášho domova. Peltierov článok roztočí ventilátor vo chvíli keď stúpne teplota na vašich krbových kachliach. Po ochladení krbu sa tento termoelektrický ventilátor automaticky vypne. Tým je možnosť použiť ho aj ako ventilátor ku krbu.

Čo je to peltierov článok

Je to elektronický stavebný prvok, v ktorom pri dodaní rozdielnych teplôt vzniká elektrický prúd (tzv. Seebeckov termoelektrický jav). Ide o priamu premenu rozdielu teplôt na elektrické napätie. Jav je teda vznik napätia, ktorý nastáva pri teplotných rozdieloch medzi dvoma rozdielnymi kovmi alebo polovodičmi. To spôsobuje nepretržité prúdenie elektrónov, pokiaľ vodiče tvoria uzatvorený obvod. Vzniknuté napätie je rádovo niekoľko mikrovoltov na stupeň Celzia. Jav sa využíva pre priamu výrobu elektrickej energie z tepla, čiže tam kde máme k dispozícii zdroj tepla, resp. teplotný spád.

  

Popis ventilátora