Ako ušetriť palivo pri kúrení ?

Ako ušetriť palivo pri kúrení? 

Táto otázka je veľmi dôležitá, pretože každý z nás chce nielen udržať svoj domov príjemne teplý, ale aj šetriť peniaze a chrániť životné prostredie. V nasledujúcich odsekoch sa pozrieme na niekoľko spôsobov, ako môžete ušetriť palivo pri kúrení, a to konkrétne pri kúrení tuhým palivom.

Výber paliva na kúrenie

Predovšetkým je dôležité zvoliť správny typ paliva. Pri kúrení tuhým palivom, ako sú drevo, uhlie alebo brikety, je dôležité používať kvalitné a suché palivo. Mokré alebo vlhké palivo totiž horí menej efektívne a vytvára viac nečistôt. Preto sa uistite, že váš zásobník s palivom je dobre chránený pred vlhkosťou a dažďom.

Nastavenie kúrenia

Ďalším krokom je správne nastavenie kúrenia. Uistite sa, že máte správne nastavený odtah spalín a prívod vzduchu do kotla. Tieto nastavenia majú veľký vplyv na účinnosť spaľovania a teda aj na spotrebu paliva. Ak si nie ste istí, ako tieto nastavenia upraviť, neváhajte sa obrátiť na odborníka alebo študovať návod na obsluhu vášho kotla.

Izolácia a tepelné straty

Izolácia domu je ďalším kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvňuje spotrebu paliva pri kúrení. Dobrá izolácia znižuje tepelné straty a tým aj potrebu kúriť. Preto investujte do kvalitnej izolácie stien, strechy a okien. Môžete tiež zvážiť inštaláciu podlahového kúrenia, ktoré je účinnejšie ako radiátory a poskytuje rovnomerné teplo po celom dome.

Pravidelná údržba kotla

Nakoniec nezabudnite na pravidelnú údržbu a čistenie kotla. Zanesený kotol má nižšiu účinnosť a horšie spaľovanie, čo vedie k vyššej spotrebe paliva. Preto je dôležité pravidelne čistiť popolník, rošt a komín, aby bol váš kotol vždy v optimálnom stave.

V skratke, ak chcete ušetriť palivo pri kúrení tuhým palivom, zamerajte sa na výber kvalitného paliva, správne nastavenie kúrenia, dobrú izoláciu domu a pravidelnú údržbu kotla.

Týmto spôsobom nielen ušetríte peniaze, ale aj prispievate k ochrane životného prostredia.