Ako efektívne kúriť v krbe alebo kozube

Výber efektívneho typu

Jedným s najdôležitejších bodov efektívneho kúrenia doma pomocou kozubu alebo krbu je správny výber do Vášho interiéru. Jedná sa o to čo by sa Vám hodilo prípadne efektívne využilo Vaše prostriedky.

Na našom trhu sa najčastejšie používaju typy:

 • teplovodný - zohrieva vodu a rozvádza ju ďalej do priestoru (radiátory, TUV, podlahové kúrenie)
 • teplovzdušný - ohrieva vzduch a ten sa šíri do priestoru alebo tzv. prieduchmi po dome

Formy paliva v kozube, krbe alebo kachliach:

 • krb na tuhé palivo
 • krb na peletky
 • plynový krb

Ako efektívne spaľovať:

 1. Naj dôležitejším faktorom je spaľovanie vysušeného dreva. Ideálna doba je aspoň 6mesiacov najlepšie ak sa drevo nachádzalo vonku počas teplých letných mesiacov. Dôležité je aby ste drevo prikryli avšak aby bolo vo vzdušnom prostredí.
 2. Ideálna vlhkosť pre drevo na kúrenie je pod 20%. Pri vyššej vlhkosti sa musí vynaložiť značná energia pre vysušenie dreva.
 3. Pravidelné čistenie komína a krbu alebo kozubu. Aj pri občasnom používaní. Nezabudnite odstrániť popol z nádoby pod krbovou vložkou.
 4. Dbajte na bezpečnosť a všetky horľavé predmety odstráňte z blízkosti a udržujte dostatočnú bezpečnú vzdialenosť.
 5. Neotvárajte dvierka počas horenia len v prípade doplnenia paliva. Pri horení vzniká nebezpečný oxid uhoľnatý.
 6. Neprekurujte dom a počas kúrenia v krbe a znížte svoje centrálne kúrenie domu.

Krb a kachle: čo nerobiť:

 1. Nespaľujte odpad z domu vo vašom krbe alebo  kachliach. Pri spaľovaní plastov alebo iných odkadov vznikajú vysoko škodlivé látky, ktoré sa uvoľňujú do priestoru a hrozí otrávenie nimi. Taktiež spaľovanie plastov a iných odpadov môže zaniesť Vašu komínovú sústavu a znečistiť Váš komín.
 2. Nespaľujte drevený odpad. Rôzne navlhnuté dreviny alebo súčasti nábytkov vyrobené z lepeného dreva. Tieto obsahujú lepidlo a pri horení sa uvoľnia agresívne toxické látky do ovzdušia.
 3. Neskúšajte zapáliť oheň v krbe pomocou tekutých horľavých látok ako benzín, oleje alebo petrolej.
 4. Spaľujte vysušené drevo a nie vlhké čerstvo zrezané drevo a dreviny ako konáre a iné časti stromu. Tieto dreviny sú vlhké a málo vysušené pre horenie v krbe.

Odporúčame pre zefektívnenie vykurovania použiť ventilátor na krbové kachle. Je to unikátny systém pre rozvedenie stúpajúceho tepla z kozuba alebo piecky do priestoru bez pripojenia na elektrickú energiu.

Ventilátor využíva rozdiel teplôt a tvorí si mi mikro napätie a tým poháňa vrtuľu a teplý vzduch neprúdi len smerom hore ako je zvykom ale aj do priestoru. Ventilátor je nehlučný a nepotrebuje žiadnu údržbu ani batérie.